You are logged in as: Anonymous (Author)
Roles: [Gäst]
Readers: [All]
Authors: [All]
Login | Logout



LIST
-> List exercises
-> Solutions by exercise

CREATE
-> New solution
-> Course Evaluation

REGISTRATIONS
-> New registration
-> List existing



Operativsystem 2011/2012 (period 2)


Föreläsningar 27.10-16.12 (v. 43-50)
ti 13-15, ons kl. 15-17, samt to 10-12, aud A3058. 

Föreläsare: Jerker Björkqvist, jerker.bjorkqvist@abo.fi, sitter i ICT-huset, 4. vån rum B4052.

Under kursen hålls 5 st RÖ / Laborationer. Dessa måste bli godkända (godkända = minst 5 / 10 poäng).
Kursen godkänns då Labbar + tent är avklarad.
RÖ labbar hålls torsdagar kl. 10-12 i ICT-huset / Linux-klassen. Assistent är Björn Ejvald.

Lab-texter erhålls och inlämnas elektroniskt på adressen https://xprog28.cs.abo.fi/ro.nsf

Kurslitteratur:

Annnat intressant:
    • Daniel P. Bovet & Marco Cesati: Understanding the Linux Kernel, O'Reilly, 2006
    • Deitel, Deitel & Chofnes: Operating systems, Prentice Hall, 2004
Kursen kommer att vara intensiv, med många nya begrepp och mycket nytt på kort tid.

Anmälningar
Ingen speciell kuranmälning behövs. Men inlämnande av övningsuppgifter är obligatorisk.

Tidtabell

v.DatTidInnehåll
4411.1113-15Kursinfo / introduktionforelasning_1.pdf
22.1115-17Historiaforelasning_2.pdf
forelasning_3.pdf
33.1110-12Hårdvaruöversikt, strukturer för OS, processer, trådar
4548.1113-15Processer och trådar
59.1115-17Skeduering, deadlocksforelasning_4.pdf
610.118-10IPC, kirtiska sektionerforelasning_5.pdf
10.1110-12Laboration 1 (deadline 18.11.2011), Linux-klassen --> LLänk till övning --> Excercise Hand In Tool
46715.1113-15Minneshantering Iforelasning_7.pdf
16.1115-17INGEN FÖRELÄSNING
817.118-10Minneshantering IIforelasning_8.pdf
17.1110-12Laboration 2 (deadline 25.11.2011)os_2011_lab2.pdf
47922.1113-15I/O, I/O hårdvara, OBS Algol!forelasning_9.pdf
1023.1115-17Filsystem I, OBS. Catbert !forelasning_10.pdf
1124.118-10Filsystem IIforelasning_11.pdf
24.1110-12Laboration 3 (deadline 2.12.2011)os_2011_lab3.pdf
4829.11INGEN FÖRELÄSNING
30.11INGEN FÖRELÄSNING
1.12INGEN FÖRELÄSNING
1.1210-12Laboration 4 (deadline 9.12.2011)
496.1213-15SJÄLVSTÄNDIGHETSDAG
127.1215-17Säkerhet
138.128-10Multiprocessor / distribuerade system
8.1210-12Laboration 5 (deadline 9.12.2011)
5013.1213-15OBS! Distributed systems: DEMO1, rum ESLab on 3rd floor (B3035)
15.1215-17INGEN FÖRELÄSNING
15.1210-12OBS! Säkerhet: DEMO2, rum ESLab on 3rd floor (B3035)
RESULTAT TENT 16.12.2011
Matr NrPoängVitsordRÖ OKSTURE
27307223X21.12.2011
3253212-21.12.2011
33332171X21.12.2011
340333-21.12.2011
34151275X21.12.2011
34152213X6.6.2012
334538-21.12.2011
34157182X21.12.2011
3471312-X21.12.2011
34793254X21.12.2011

RESULTAT TENT 13.1.2012
Matr NrNamnPoängVitsordRÖ OKSTURE
332998-RÖ 4?
34033171OK21.2.2012
32532223OK31.1.2012
318415-OK31.1.2012
29105171OK21.2.2012
343429-OK31.1.2012
348987-OK31.1.2012
33453244OK1.2.2012
333245-OK31.1.2012
33256161OK31.1.2012

RESULTAT TENT 10.2.2012
Matr NrPoängVitsordRÖ OKSTURE
3184116,51X21.2.2012
3489814X21.2.2012
3424213,5X21.2.2012
34350182RÖ 5?21.2.2012
3425616,51X21.2.2012
28328223X21.2.2012
RESULTAT TENT 27.4.2012
Matr NrPoängVitsordRÖ OKSTURE
34898285X15.5.2012
34345264X15.5.2012
29105233~X15.5.2012
33299244X15.5.2012
34713254X15.5.2012
33456213X15.5.2012
33168244X15.5.2012

Links
Programming Embedded Systems 2017 (fall)
Programming Embedded Systems 2017
Programmering i C/C++ 2016
ASP Labs 2015
Operativsystem 2017 (period 3)
ASP Labs 2017
Kandidatseminarium 2017
Kandidatseminarium 2016
Operativsystem 2015/2016 (period 2)
Programming Embedded Systems 2016
Programming Embedded Systems 2015
Operativsystem 2014/2015 (period 2)
Programmering i C/C++ 2015
Kandidatseminarium 2015
Programmering i C/C++ läsår 2014-2015
Datorteknik hösten 2015
Obligatorisk praktik
Accenture Road Show
Digital Television Techniques 2015 / Wireless communication
Programmering i C/C++ läsår 2013-2014
ASP Labs 2011
Digital Television Techniques 2014 / Wireless communication
Programming Embedded Systems 2014
Operativsystem 2013/2014 (period 2)
Kandidatseminarium 2014
Kandidatseminarium 2014
JOO: ÅA <--> UTU course exhange
ASP Labs 2013
Digital Television Techniques 2013
Programming Embedded Systems 2013
Operativsystem 2012/2013 (period 2)
Programmering i C/C++ läsår 2012-2013
Kandidatseminarium 2013
Digital Television Techniques 2012
Programmering i C/C++ läsår 2011-2012
Operativsystem 2011/2012 (period 2)
Programming Embedded Systems 2012
Kandidatseminarium 2012
Digital Television Techniques (5 cp) Period IV / 2010
Programming Embedded Systems 2010
C++ järjestelmäohjelmointi 2011
Programming Embedded Systems 2011
Kandidatseminarium 2011
Temp
Operativsystem 2010/2011 (period 2)
Programmering i C/C++ läsår 2010-2011
Räkneövningar på nätet
ESResearch
Kandidatseminarium 2010
Huvudämnesinfo 2010
Tent 11.12.2009 / Resultat
Programmering i C/C++ läsår 2009-2010
Excercises Digital Television Techniques 2008
Programmering i C/C++ läsår 2007-2008
Praktikum i inbyggda datorsystem