You are logged in as: Anonymous (Author)
Roles: [Gäst]
Readers: [All]
Authors: [All]
Login | Logout



LIST
-> List exercises
-> Solutions by exercise

CREATE
-> New solution
-> Course Evaluation

REGISTRATIONS
-> New registration
-> List existing



Operativsystem 2015/2016 (period 2)

Föreläsare: Jerker Björkqvist, jerkers.bjorkqvist@abo.fi, sitter i ICT-huset, 4. vån.
Kod:
453302.0 

Under kursen hålls X st RÖ / Laborationer. Dessa måste bli godkända (RÖ-assistent avgör när det är godkänt)
Kursen godkänns då Labbar + tent är avklarad.
RÖ / labbar hålls fredag kl. 10-12 i ICT-huset / Eslabbet eller med egen PC / Pingvifarmen
Demon / RÖ / labbar skrivs ned i en "Learning Journal"

Lab-texter erhålls och inlämnas elektroniskt på adressen https://abacus.abo.fi/ro.nsf

Kurslitteratur:

Annnat intressant:
    • Willian Stallings: Operating systems and Design principles
    • Daniel P. Bovet & Marco Cesati: Understanding the Linux Kernel, O'Reilly, 3rd ed, 2005 (här är en, knappast officiel http://ceata.org/~tct/resurse/utlk.pdf )
    • Deitel, Deitel & Chofnes: Operating systems, Prentice Hall, 2004
Kursen kommer att vara intensiv, med många nya begrepp och mycket nytt på kort tid.

Anmälningar
Ingen speciell kursanmälning behövs. Men inlämnande av övningsuppgifter är obligatorisk.

Tidtabell

v.DatTidInnehåll
44126.1015-17
Gamma
Kursinfo / introduktion / Historiaforelasning_1.pdfforelasning_1.pdf
28.1013-15 GammaBlev inhiberad
30.10Ingen föreläsning
4522.1115-17
Gamma
Historia, hårdvara, forelasning_2.pdfforelasning_2.pdf
34.1113-15
GAMMA
Kernelmodeller, processer trådarforelasning_3.pdf
6.1110-12
Pingvinfarmen
Laboration 1 - Pingvinfarmen - kompilera en Linux kernelhttps://app.faqt.co/share/am7dvk
4649.1115-17
Gamma
Processer, skedulering, deadlocksforelasning_4.pdfforelasning_4.pdf
511.1113-15
Gamma
IPC, kritiska sektioner,
13.1110-12
Pingvinfarmen
Laboration 2 - Pingvinfarmenos_2015_lab2.pdfos_2015_lab2.pdf
47616.1115-17
Gamma
Kristiska sektioner / typiska IPC problem
718.1113-15
Gamma
Minneshantering Iforelasning_6.pdfforelasning_6.pdfforelasning_7.pdfforelasning_7.pdf
20.1110-12
Pingvinfarmen
Laboration 3os_2015_lab3.pdfos_2015_lab3.pdf
48723.1115-17
Gamma
Minneshantering IIforelasning_8.pdfforelasning_8.pdf
925.1113-15
Gamma
I/Oforelasning_9.pdf
27.1110-12
Pingvinfarmen
Laboration 4os_2015_lab4.pdfos_2015_lab4.pdf
491030.1115-17
Gamma
Filsystem Iforelasning_10.pdf
112.1213-15
Gamma
Filsystem IIforelasning_11.pdfforelasning_11.pdf
4.1210-12
Pingvinfarmen
Övningsuppgift 4os_2015_lab5.pdfos_2015_lab5.pdf
50127.1215-17
Gamma
Säkerhet I / Gästföreläsare Chapter 9 Security.pdf
139.1213-15
Gamma
Säkerhet II / Gästföreläsare
11.1210-12
Gamma
Laboration 5
511414.1215-17
Gamma
Multiprocessorsystemforelasning_12a.pdf
16.1213-15
Gamma
Laboration 6os_2015_lab6.pdfos_2015_lab6.pdf
KURSTENT 1 - 18.12.2015
Matr NrPoängVitsordRÖ OKSTURE
366562131,2,3,4,5,626.1.2016
366572851,2,3,4,5,626.1.2016
3627721,531,2,3,4,5,615.6.2016
3468715 12,3,4,5
3601425,541,2,3,4,5,626.1.2016
366342951,2,3,4,5,626.1.2016
283962021,2,3,4,5,626.1.2016
366642641,2,3,4,5,626.1.2016
376642851,2,3,4,5,626.1.2016
38120141,2,3,4,5,6
379838,51,2,3,4,5,6
372081921,2,3,4,5,626.1.2016
370951711,2,3,4,5,626.1.2016
361642951,2,3,4,5,626.1.2016
361561921,2,3,4,5,626.1.2016
336331511,2,3,4,5,626.1.2016
362172951,2,3,4,5,626.1.2016
36606111,2,3,4,5,6
361382641,2,3,4,5,626.1.2016
KURSTENT 2 - 8.1.2016
Matr NrNamnPoängVitsordRÖ OKSTURE
36073233
369392751,2,3,4,5,626.1.2016
388851511,2,3,4
3795218,521,2,3,4,5,626.1.2016
ALLMÄNN TENT 5.2.2016
Matr NrNamnPoängVitsordRÖ OKSTURE
381201921,2,3,4,5,619.2.2016
366061511,2,3,4,5,619.2.2016
379832541,2,3,4,5,619.2.2016
ALLMÄNN TENT 22.4.2016
Matr NrPoängVitsordRÖ OKSTURE
366782751,2,3,4,5,615.6.2016
Links
Operativsystem 2017 (period 3)
Programming Embedded Systems 2017
ASP Labs 2017
Programmering i C/C++ 2016
Kandidatseminarium 2017
Kandidatseminarium 2016
Operativsystem 2015/2016 (period 2)
Programming Embedded Systems 2016
Programming Embedded Systems 2015
Operativsystem 2014/2015 (period 2)
Programmering i C/C++ 2015
Kandidatseminarium 2015
Programmering i C/C++ läsår 2014-2015
Datorteknik hösten 2015
Obligatorisk praktik
Accenture Road Show
ASP Labs 2015
Digital Television Techniques 2015 / Wireless communication
Programmering i C/C++ läsår 2013-2014
ASP Labs 2011
Digital Television Techniques 2014 / Wireless communication
Programming Embedded Systems 2014
Operativsystem 2013/2014 (period 2)
Kandidatseminarium 2014
Kandidatseminarium 2014
JOO: ÅA <--> UTU course exhange
ASP Labs 2013
Digital Television Techniques 2013
Programming Embedded Systems 2013
Operativsystem 2012/2013 (period 2)
Programmering i C/C++ läsår 2012-2013
Kandidatseminarium 2013
Digital Television Techniques 2012
Programmering i C/C++ läsår 2011-2012
Operativsystem 2011/2012 (period 2)
Programming Embedded Systems 2012
Kandidatseminarium 2012
Digital Television Techniques (5 cp) Period IV / 2010
Programming Embedded Systems 2010
C++ järjestelmäohjelmointi 2011
Programming Embedded Systems 2011
Kandidatseminarium 2011
Temp
Operativsystem 2010/2011 (period 2)
Programmering i C/C++ läsår 2010-2011
Räkneövningar på nätet
ESResearch
Kandidatseminarium 2010
Huvudämnesinfo 2010
Tent 11.12.2009 / Resultat
Programmering i C/C++ läsår 2009-2010
Excercises Digital Television Techniques 2008
Programmering i C/C++ läsår 2007-2008
Praktikum i inbyggda datorsystem