You are logged in as: Anonymous (Author)
Roles: [Gäst]
Readers: [All]
Authors: [All]
Login | Logout



LIST
-> List exercises
-> Solutions by exercise

CREATE
-> New solution
-> Course Evaluation

REGISTRATIONS
-> New registration
-> List existing



Operativsystem 2014/2015 (period 2)

Föreläsare: Jerker Björkqvist, jerkers.bjorkqvist@abo.fi, sitter i ICT-huset, 4. vån.

Under kursen hålls 5 st RÖ / Laborationer. Dessa måste bli godkända (RÖ-assistent avgör när det är godkänt)
Kursen godkänns då Labbar + tent är avklarad.
RÖ / labbar hålls fredag kl. 10-12 i ICT-huset / Eslabbet eller med egen PC.
För Övningsuppgifter finns dator lenz.abo.fi till förfogande.

Lab-texter erhålls och inlämnas elektroniskt på adressen https://abacus.abo.fi/ro.nsf

Kurslitteratur:

Annnat intressant:
    • Willian Stallings: Operating systems and Design principles
    • Daniel P. Bovet & Marco Cesati: Understanding the Linux Kernel, O'Reilly, 3rd ed, 2005 (här är en, knappast officiel http://ceata.org/~tct/resurse/utlk.pdf )
    • Deitel, Deitel & Chofnes: Operating systems, Prentice Hall, 2004
Kursen kommer att vara intensiv, med många nya begrepp och mycket nytt på kort tid.

Anmälningar
Ingen speciell kursanmälning behövs. Men inlämnande av övningsuppgifter är obligatorisk.

Tidtabell

v.DatTidInnehåll
44127.1015-17
A3058
Kursinfo / introduktion / Historiaforelasning_1.pdfforelasning_1.pdf
230.1013-15 GammaHårdvaruöversikt, strukturer för OS, Processerforelasning_2.pdfforelasning_2.pdf
31.10Ingen föreläsning
453.1115-17
A3058
Ingen föreläsning
6.1113-15
GAMMA
Övningsuppgift 1 del A- GAMMA
7.1110-12
A3058
Övningsuppgift 1 del B - A3058
46310.1115-17
A3058
Processerforelasning_3.pdfforelasning_3.pdf
413.1113-15
Gamma
Övningsuppgift 2os_2014_lab2.pdfos_2014_lab2.pdf
14.1110-12
A3058
IPC, kritiska sektioner, deadlocksforelasning_5.pdfforelasning_4.pdfforelasning_4.pdf
47517.1115-17
Gamma
620.1113-15
Gamma
Minneshantering Iforelasning_6.pdfforelasning_6.pdfforelasning_7.pdfforelasning_7.pdf
21.1110-12
B3035
Övningsuppgift 3os_2014_lab3.pdfos_2014_lab3.pdf
48724.1115-17
Gamma
OBS. INHIBERAT!
827.1113-15
Gamma
Minneshantering IIforelasning_8.pdfforelasning_8.pdf
28.1110-12
B3035
I/Oforelasning_9.pdf
4991.1215-17
Gamma
Filsystem Iforelasning_10.pdf
104.1213-15
Gamma
Filsystem IIforelasning_11.pdfforelasning_11.pdf
5.1210-12
Gamma
Övningsuppgift 4os_2014_lab4.pdfos_2014_lab4.pdf
50118.1210-12
Gamma
11.1213-15
Gamma
forelasning_13.pdf
12.12Föreläsning inhiberad
5115.12Övningsuppgift 5
Multiprocessorsystem
os_2014_lab5.pdfos_2014_lab5.pdf
forelasning_12a.pdf
KURSTENT 1 - 19.12.2014
Matr NrPoängVitsordRÖ OKSTURE
3675424429.12.20142.2.2015
3620810
3592915123.12.20142.2.2015
361419
3444524410.3.20156.9.2016
3250626423.12.20142.2.2015
361312752.2.20152.2.2015
KURSTENT 2 - 9.1.2015
Matr NrNamnPoängVitsordRÖ OKSTURE
3571519,529.1.20154.2.2015
36950129.1.20154.2.2015
361322648.1.20154.2.2015
3614119,52
356342029.1.20154.2.2015
ALLMÄNN TENT 6.2.2015
Matr NrNamnPoängVitsordRÖ OKSTURE
369502449.1.201517.2.2015
3620826427.4.201527.4.2015
3603923327.4.201527.4.2015
3178327530.1.201517.2.2015
ALLMÄNN TENT 24.4.2015
Matr NrNamnPoängVitsordRÖ OKSTURE
Links
Operativsystem 2017 (period 3)
Programming Embedded Systems 2017
ASP Labs 2017
Programmering i C/C++ 2016
Kandidatseminarium 2017
Kandidatseminarium 2016
Operativsystem 2015/2016 (period 2)
Programming Embedded Systems 2016
Programming Embedded Systems 2015
Operativsystem 2014/2015 (period 2)
Programmering i C/C++ 2015
Kandidatseminarium 2015
Programmering i C/C++ läsår 2014-2015
Datorteknik hösten 2015
Obligatorisk praktik
Accenture Road Show
ASP Labs 2015
Digital Television Techniques 2015 / Wireless communication
Programmering i C/C++ läsår 2013-2014
ASP Labs 2011
Digital Television Techniques 2014 / Wireless communication
Programming Embedded Systems 2014
Operativsystem 2013/2014 (period 2)
Kandidatseminarium 2014
Kandidatseminarium 2014
JOO: ÅA <--> UTU course exhange
ASP Labs 2013
Digital Television Techniques 2013
Programming Embedded Systems 2013
Operativsystem 2012/2013 (period 2)
Programmering i C/C++ läsår 2012-2013
Kandidatseminarium 2013
Digital Television Techniques 2012
Programmering i C/C++ läsår 2011-2012
Operativsystem 2011/2012 (period 2)
Programming Embedded Systems 2012
Kandidatseminarium 2012
Digital Television Techniques (5 cp) Period IV / 2010
Programming Embedded Systems 2010
C++ järjestelmäohjelmointi 2011
Programming Embedded Systems 2011
Kandidatseminarium 2011
Temp
Operativsystem 2010/2011 (period 2)
Programmering i C/C++ läsår 2010-2011
Räkneövningar på nätet
ESResearch
Kandidatseminarium 2010
Huvudämnesinfo 2010
Tent 11.12.2009 / Resultat
Programmering i C/C++ läsår 2009-2010
Excercises Digital Television Techniques 2008
Programmering i C/C++ läsår 2007-2008
Praktikum i inbyggda datorsystem