You are logged in as: Anonymous (Author)
Roles: [Gäst]
Readers: [All]
Authors: [All]
Login | Logout



LIST
-> List exercises
-> Solutions by exercise

CREATE
-> New solution
-> Course Evaluation

REGISTRATIONS
-> New registration
-> List existing



Operativsystem 2012/2013 (period 2)

OBS. Föreläsning 5.11.2012 15-17 måste inhiberas pga. annat möte.

Föreläsningar 27.10-16.12 (v. 44-50)

OBS. Inga föreläsningar hålls mera, pg.a. lågt deltagande i föreläsningar.

* Må 15-17 (A3058)
* Ti 13-15 (A3058) OBSOBS Flyttad tid,
* Fre 10-12 (ESlabbet eller Pingvinfarmen)

Föreläsare: Jerker Björkqvist, jerker.bjorkqvist@abo.fi, sitter i ICT-huset, 4. vån rum B4052.

Under kursen hålls 5 st RÖ / Laborationer. Dessa måste bli godkända (RÖ-assistent avgör när det är godkänt)
Kursen godkänns då Labbar + tent är avklarad.
RÖ / labbar hålls fredag kl. 10-12 i ICT-huset / Eslabbet eller Linux-klassen. Assistent är Wictor Lund (wictor.lund@abo.fi)

Lab-texter erhålls och inlämnas elektroniskt på adressen https://abacus.abo.fi/ro.nsf

Kurslitteratur:

Annnat intressant:
    • Daniel P. Bovet & Marco Cesati: Understanding the Linux Kernel, O'Reilly, 3rd ed, 2005 (här är en, knappast officiel http://ceata.org/~tct/resurse/utlk.pdf )
    • Willian Stallings: Operating systems and Design principles,
    • Deitel, Deitel & Chofnes: Operating systems, Prentice Hall, 2004
Kursen kommer att vara intensiv, med många nya begrepp och mycket nytt på kort tid.

Anmälningar
Ingen speciell kursanmälning behövs. Men inlämnande av övningsuppgifter är obligatorisk.

Tidtabell

v.DatTidInnehåll
44129.1015-17 A3058Kursinfo / introduktion / Historiaforelasning_1.pdf
21.1113-15 SimonHårdvaruöversikt, strukturer för OS, processer, trådarforelasning_2.pdf
2.1110-12 EslabbetDemo - i Eslabbet
4535.1115-17Inhiberad
48.1113-15Processer, trådar, skeduering,forelasning_3.pdf
9.1110-12Övningsuppgift 1 - Eslabbetos_2012_lab1.pdf
46512.1115-17IPC, kritiska sektioner, deadlocks - Minneshantering Iforelasning_4.pdfforelasning_5.pdf
613.1113-15
16.1110-12Övningsuppgift 2os_2012_lab2.pdf
47719.1115-17Minneshanteringforelasning_7.pdf
820.1113-15Minneshanteringforelasning_8.pdf
23.1110-12Övningsuppgift 3os_2012_lab3.pdf
48926.1115-17I/Oforelasning_6.pdf
1027.1113-15Övningsuppgift 4os_2012_lab4.pdf
30.1110-12
OBS B3039
Filsystem I
49113.1213-15
4.12
7.12
501210.1215-17Inhiberad
1311.1213-15Inhiberad
1414.1210-12Övningsuppgift 5os_2012_lab5.pdf

RESULTAT TENT 14.12.2012
Matr NrPoängVitsordRÖ OKSTURE
31714171
341612027.1.201321.3.2013
3422221327.11.201327.11.2013
RESULTAT TENT 11.1.2013
Matr NrNamnPoängVitsordRÖ OKSTURE
3479224,547.1.201311.2.2013
3564821,537.1.201311.2.2013
RESULTAT TENT 26.4.2013
Matr NrNamnPoängVitsordRÖ OKSTURE
35044Joni Kiikola1826.1.201229.4.2013
34242Alexander Karell1826.1.201229.4.2013

Links
Programming Embedded Systems 2017 (fall)
Programming Embedded Systems 2017
Programmering i C/C++ 2016
ASP Labs 2015
Operativsystem 2017 (period 3)
ASP Labs 2017
Kandidatseminarium 2017
Kandidatseminarium 2016
Operativsystem 2015/2016 (period 2)
Programming Embedded Systems 2016
Programming Embedded Systems 2015
Operativsystem 2014/2015 (period 2)
Programmering i C/C++ 2015
Kandidatseminarium 2015
Programmering i C/C++ läsår 2014-2015
Datorteknik hösten 2015
Obligatorisk praktik
Accenture Road Show
Digital Television Techniques 2015 / Wireless communication
Programmering i C/C++ läsår 2013-2014
ASP Labs 2011
Digital Television Techniques 2014 / Wireless communication
Programming Embedded Systems 2014
Operativsystem 2013/2014 (period 2)
Kandidatseminarium 2014
Kandidatseminarium 2014
JOO: ÅA <--> UTU course exhange
ASP Labs 2013
Digital Television Techniques 2013
Programming Embedded Systems 2013
Operativsystem 2012/2013 (period 2)
Programmering i C/C++ läsår 2012-2013
Kandidatseminarium 2013
Digital Television Techniques 2012
Programmering i C/C++ läsår 2011-2012
Operativsystem 2011/2012 (period 2)
Programming Embedded Systems 2012
Kandidatseminarium 2012
Digital Television Techniques (5 cp) Period IV / 2010
Programming Embedded Systems 2010
C++ järjestelmäohjelmointi 2011
Programming Embedded Systems 2011
Kandidatseminarium 2011
Temp
Operativsystem 2010/2011 (period 2)
Programmering i C/C++ läsår 2010-2011
Räkneövningar på nätet
ESResearch
Kandidatseminarium 2010
Huvudämnesinfo 2010
Tent 11.12.2009 / Resultat
Programmering i C/C++ läsår 2009-2010
Excercises Digital Television Techniques 2008
Programmering i C/C++ läsår 2007-2008
Praktikum i inbyggda datorsystem