You are logged in as: Anonymous (Author)
Roles: [Gäst]
Readers: [All]
Authors: [All]
Login | Logout



LIST
-> List exercises
-> Solutions by exercise

CREATE
-> New solution
-> Course Evaluation

REGISTRATIONS
-> New registration
-> List existing



Operativsystem 2017 (period 3)

Föreläsare: Jerker Björkqvist, jerkers.bjorkqvist@abo.fi, sitter Agora, 3. vån.
Kurskod:
453302.0 

Under kursen hålls 6 st RÖ / Laborationer. Dessa måste bli godkända (RÖ-assistent avgör när det är godkänt)
Kursen godkänns då Labbar + tent är avklarad.
RÖ sköts av Wictor Lund

Lab-texter erhålls och inlämnas elektroniskt på adressen https://abacus.abo.fi/ro.nsf

Kurslitteratur:

Annnat intressant:
    • Willian Stallings: Operating systems and Design principles
    • Daniel P. Bovet & Marco Cesati: Understanding the Linux Kernel, O'Reilly, 3rd ed, 2005 (här är en, knappast officiel http://ceata.org/~tct/resurse/utlk.pdf )
    • Deitel, Deitel & Chofnes: Operating systems, Prentice Hall, 2004
Kursen kommer att vara intensiv, med många nya begrepp och mycket nytt på kort tid.

Anmälningar
Ingen speciell kursanmälning behövs. Men inlämnande av övningsuppgifter är obligatorisk.

Tidtabell

v.DatTidInnehåll
219.113-15
AudXX
Kursinfo / introduktion / Historiaforelasning_1.pdfforelasning_1.pdf
11.115-17
Aud XX
Historia, hårdvaraforelasning_2.pdf
12.110-12
Aud XX
Kernelmodeller, processer trådar
3216.113-15
AudXX
Processer, skedulering, deadlocks
318.115-17
Aud XX
IPC, kritiska sektionerforelasning_3.pdf
19.110-12
Aud XX
Laboration 1 - Kompilera en linux kernelhttps://git.it.abo.fi/os-kurs/linux-compile-demo
4423.113-15
AudXX
Kristiska sektioner / typiska IPC problemforelasning_4.pdfforelasning_4.pdfforelasning_5.pdfforelasning_5.pdf
525.115-17
Aud XX
Wictor på plats / Lab 1 extra session för de som behöver
26.110-12
Aud XX
Laboration 2 os_2017_lab2.pdfos_2017_lab2.pdf
5630.113-15
AudXX
Minneshantering Iforelasning_6.pdf
71.215-17
Aud XX
Minneshantering IIforelasning_7.pdfforelasning_7.pdfforelasning_8.pdf
2.210-12
Aud XX
Laboration 3os_2017_lab3.pdfos_2017_lab3.pdf
676.213-15
AudXX
INHIBERAT
98.215-17
Aud XX
I/Oforelasning_9.pdf
9.210-12
Aud XX
Laboration 4os_2015_lab4.pdfos_2015_lab4.pdf
71013.213-15
AudXX
Filsystem Iforelasning_10.pdf
1115.215-17
Aud XX
Övningsuppgift 4os_2017_lab4.pdfos_2017_lab4.pdf
16.210-12
Aud XX
Filsystem IIforelasning_11.pdf
81220.213-15
AudXX
Övningsuppgifter - frågor kring vilka övningar som helst
1322.215-17
Aud XX
INHIBERAD
23.210-12
Aud XX
Övningsuppgift 5os_2017_lab5.pdfos_2017_lab5.pdf
91427.213-15
AudXX
Säkerhet forelasning_13.pdfforelasning_13.pdf
1.315-17
Aud XX
Multiprocessorsystem (blev inte av detta år...)forelasning_12a.pdf
2.310-12
Aud XX
KURSTENT 1 - 24.3.2017
Matr NrPoängVitsordRÖ OKSTURE
34982
18
2
OK9.4.2017
35045
27
5
OK9.4.2017
35122
19
2
OK9.5.2017
35697
16
1
OK9.4.2017
35972
22
3
OK9.4.2017
36102
26,5
4
OK9.4.2017
36110
25
4
OK9.4.2017
37651
28
5
OK9.4.2017
37719
28
5
Lab1,3,4,5
37959
27
5
OK28.4.2017
38072
15
1
--
38243
29
5
OK9.4.2017
38514
23
3
OK9.4.2017
38515
18
2
OK9.4.2017
38608
23
3
OK8.6.2017
38630
26
4
OK9.4.2017
38636
19
2
--
38637
25
4
OK8.6.2017
38655
25
4
OK9.5.2017
38676
29
5
OK28.4.2017
38686
23
3
OK9.4.2017
38743
29
5
OK9.5.2017
38864
27
5
OK9.5.2017
38868
25
4
OK28.4.2017
38878
29
5
OK9.4.2017
38968
25
4
OK9.4.2017
39010
24
4
OK9.4.2017
39053
18
2
OK9.4.2017
39098
29
5
OK8.6.2017
39168
19
2
OK9.4.2017
40072
29
5
OK9.4.2017
40220
20
2
OK9.4.2017
40348
26
4
OK9.4.2017
40351
27
5
OK9.4.2017
40407
20
2
OK9.4.2017
40548
27
5
OK9.4.2017
40560
26
4
OK9.4.2017
40593
15,5
1
OK9.5.2017
40628
27
5
OK8.6.2017
Antal underkända: 7

KURSTENT 2 - 7.4.2017
Matr NrNamnPoängVitsordRÖ OKSTURE
38218233OK28.4.2017
37850151OK28.4.2017
3905312,5OK
39151244LAB1,4,5
3714627,55OK28.4.2017
38859223OK9.5.2017
36285213OK28.4.2017
3863722,53--
401708Lab5
28.4.2017
28.4.2017
ALLMÄNN TENT, Sommartent 9.6.2017
Matr NrPoängVitsordRÖ OKSTURE
3887420,53Lab1,5 saknas
3664718,52Lab 1 saknas
401707Lab 5 saknas
ALLMÄNN TENT, sommartent 11.8.2017
Matr NrPoängVitsordRÖ OKSTURE
40528285OK13.9.2017
Links
Operativsystem 2017 (period 3)
Programming Embedded Systems 2017
ASP Labs 2017
Programmering i C/C++ 2016
Kandidatseminarium 2017
Kandidatseminarium 2016
Operativsystem 2015/2016 (period 2)
Programming Embedded Systems 2016
Programming Embedded Systems 2015
Operativsystem 2014/2015 (period 2)
Programmering i C/C++ 2015
Kandidatseminarium 2015
Programmering i C/C++ läsår 2014-2015
Datorteknik hösten 2015
Obligatorisk praktik
Accenture Road Show
ASP Labs 2015
Digital Television Techniques 2015 / Wireless communication
Programmering i C/C++ läsår 2013-2014
ASP Labs 2011
Digital Television Techniques 2014 / Wireless communication
Programming Embedded Systems 2014
Operativsystem 2013/2014 (period 2)
Kandidatseminarium 2014
Kandidatseminarium 2014
JOO: ÅA <--> UTU course exhange
ASP Labs 2013
Digital Television Techniques 2013
Programming Embedded Systems 2013
Operativsystem 2012/2013 (period 2)
Programmering i C/C++ läsår 2012-2013
Kandidatseminarium 2013
Digital Television Techniques 2012
Programmering i C/C++ läsår 2011-2012
Operativsystem 2011/2012 (period 2)
Programming Embedded Systems 2012
Kandidatseminarium 2012
Digital Television Techniques (5 cp) Period IV / 2010
Programming Embedded Systems 2010
C++ järjestelmäohjelmointi 2011
Programming Embedded Systems 2011
Kandidatseminarium 2011
Temp
Operativsystem 2010/2011 (period 2)
Programmering i C/C++ läsår 2010-2011
Räkneövningar på nätet
ESResearch
Kandidatseminarium 2010
Huvudämnesinfo 2010
Tent 11.12.2009 / Resultat
Programmering i C/C++ läsår 2009-2010
Excercises Digital Television Techniques 2008
Programmering i C/C++ läsår 2007-2008
Praktikum i inbyggda datorsystem