You are logged in as: Anonymous (Author)
Roles: [Gäst]
Readers: [All]
Authors: [All]
Login | Logout



LIST
-> List exercises
-> Solutions by exercise

CREATE
-> New solution
-> Course Evaluation

REGISTRATIONS
-> New registration
-> List existing



Operativsystem 2013/2014 (period 2)

TENTRESULTAT 20.12.2013 NU TILLGÄNGLIGA (bläddra nedåt):

Föreläsare: Jerker Björkqvist, jerkers.bjorkqvist@abo.fi, sitter i ICT-huset, 4. vån rum B4052.

Under kursen hålls 5 st RÖ / Laborationer. Dessa måste bli godkända (RÖ-assistent avgör när det är godkänt)
Kursen godkänns då Labbar + tent är avklarad.
RÖ / labbar hålls fredag kl. 10-12 i ICT-huset / Eslabbet eller Linux-klassen.
För Övningsuppgifter finns dator lenz.abo.fi till förfogande.

Lab-texter erhålls och inlämnas elektroniskt på adressen https://abacus.abo.fi/ro.nsf

Kurslitteratur:

Annnat intressant:
    • Willian Stallings: Operating systems and Design principles
    • Daniel P. Bovet & Marco Cesati: Understanding the Linux Kernel, O'Reilly, 3rd ed, 2005 (här är en, knappast officiel http://ceata.org/~tct/resurse/utlk.pdf )
    • Deitel, Deitel & Chofnes: Operating systems, Prentice Hall, 2004
Kursen kommer att vara intensiv, med många nya begrepp och mycket nytt på kort tid.

Anmälningar
Ingen speciell kursanmälning behövs. Men inlämnande av övningsuppgifter är obligatorisk.

Tidtabell

v.DatTidInnehåll
44128.1015-17 GammaKursinfo / introduktion / Historiaforelasning_1.pdfforelasning_1.pdf
231.1013-15 GammaHårdvaruöversikt, strukturer för OSforelasning_2.pdfforelasning_2.pdf
1.11Ingen föreläsning !!
4534.1110-12
Gamma
Processer, trådar, skedueringforelasning_3.pdfforelasning_3.pdf
47.1113-15
Gamma
PC, kritiska sektioner, deadlocks
8.1110-12
B3035
Övningsuppgift 1 - Eslabbetos_2013_lab1.pdfos_2013_lab1.pdf
46511.1110-12
Gamma
Minneshantering I IPCforelasning_4.pdfforelasning_4.pdfforelasning_5.pdfforelasning_5.pdf
614.1113-15
Gamma
Minneshantering II
15.1110-12
B3035
Övningsuppgift 2os_2013_lab2.pdfos_2013_lab2.pdf
47718.1110-12
Gamma
Minneshanteringforelasning_6.pdfforelasning_6.pdfforelasning_7.pdfforelasning_7.pdf
821.1113-15
Gamma
Minneshanteringforelasning_8.pdfforelasning_8.pdf
22.1110-12
B3035
Övningsuppgift 3os_2013_lab3.pdfos_2013_lab3.pdf
48925.1110-12
Gamma
I/Oforelasning_9.pdfforelasning_9.pdf
1028.1113-15
ESLABBET
B3035
Övningsuppgift 4os_2013_lab4.pdfos_2013_lab4.pdf
29.1110-12
A3058
Filsystemforelasning_10.pdfforelasning_10.pdf
49112.1210-12
Gamma
OBS Inhiberad
5.1213-15
ESLABBET
B3035
Övningsuppgift 5os_2013_lab5.pdfos_2013_lab5.pdf
6.12Självständighetsdag
50129.1215-17
Gamma
Filsystem II. OBSERVERA TIDEN -- BLEV INHIBERAD PGA FLYG
1312.1213-15
Gamma
Föreläsning Filsystem / nätverkforelasning_11.pdfforelasning_11.pdf
13.12Inge föreläsning
5116.110-12
Gamma
Filsystem
19.1214-16
Gamma
Observera tiden !! Nätverk, säkerhet
KURSTENT 1 - 20.12.2013
Matr NrPoängVitsordRÖ OKSTURE
35662275X10.9.2014
36028285X10.9.2014
35170254X7.3.2014
35760161X10.9.2014
36117223X7.3.2014
34959213X7.3.2014
33324202X (2011)10.3.2014
35208151X10.9.2014
359675
3237813
342628X
KURSTENT 2 - 10.1.2014
Matr NrNamnPoängVitsordRÖ OKSTURE
35967161?
3406412
ALLMÄNN TENT 7.2.2014
Matr NrNamnPoängVitsordRÖ OKSTURE
34290Axel Fogel213X7.3.2014
32378Wilhelm Törnroos254X7.3.2014
ALLMÄNN TENT 25.4.2014
Matr NrNamnPoängVitsordRÖ OKSTURE
34064Benjamin Värnå23323.12.201330.4.2014
34912Marcus Norrgård244X10.9.2014
Links
Programming Embedded Systems 2017
Programming Embedded Systems 2017 (fall)
Programmering i C/C++ 2016
ASP Labs 2015
Operativsystem 2017 (period 3)
ASP Labs 2017
Kandidatseminarium 2017
Kandidatseminarium 2016
Operativsystem 2015/2016 (period 2)
Programming Embedded Systems 2016
Programming Embedded Systems 2015
Operativsystem 2014/2015 (period 2)
Programmering i C/C++ 2015
Kandidatseminarium 2015
Programmering i C/C++ läsår 2014-2015
Datorteknik hösten 2015
Obligatorisk praktik
Accenture Road Show
Digital Television Techniques 2015 / Wireless communication
Programmering i C/C++ läsår 2013-2014
ASP Labs 2011
Digital Television Techniques 2014 / Wireless communication
Programming Embedded Systems 2014
Operativsystem 2013/2014 (period 2)
Kandidatseminarium 2014
Kandidatseminarium 2014
JOO: ÅA <--> UTU course exhange
ASP Labs 2013
Digital Television Techniques 2013
Programming Embedded Systems 2013
Operativsystem 2012/2013 (period 2)
Programmering i C/C++ läsår 2012-2013
Kandidatseminarium 2013
Digital Television Techniques 2012
Programmering i C/C++ läsår 2011-2012
Operativsystem 2011/2012 (period 2)
Programming Embedded Systems 2012
Kandidatseminarium 2012
Digital Television Techniques (5 cp) Period IV / 2010
Programming Embedded Systems 2010
C++ järjestelmäohjelmointi 2011
Programming Embedded Systems 2011
Kandidatseminarium 2011
Temp
Operativsystem 2010/2011 (period 2)
Programmering i C/C++ läsår 2010-2011
Räkneövningar på nätet
ESResearch
Kandidatseminarium 2010
Huvudämnesinfo 2010
Tent 11.12.2009 / Resultat
Programmering i C/C++ läsår 2009-2010
Excercises Digital Television Techniques 2008
Programmering i C/C++ läsår 2007-2008
Praktikum i inbyggda datorsystem